Polecamy
Jak stworzyć ogród zimowy?
Ogród zimowyProjektowanie

Jak stworzyć ogród zimowy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ogród zimowy to marzenie wielu osób. I nic dziwnego, ponieważ pełen uroku taras z licznymi przeszkleniami zdecydowanie robi ogromne wrażenie. Dowiedz się, jak stworzyć go od podstaw!

Ogród zimowy – miejsce jak z bajki!

Chcesz, aby Twój dom prezentował się naprawdę wyjątkowo? Postaw na coś, co wciąż ma u siebie jeszcze niewiele osób, czyli ogród zimowy, inaczej zwany również oranżerią. To niesamowite miejsce, które pozwala na podziwianie natury, ale w maksymalnie komfortowych warunkach.

Z jednej strony zimowy ogród jest częścią domu, z drugiej jest umiejscowiony wśród otaczającej posesję natury. Trzeba przyznać, że jest to bardzo kusząca opcja, szczególnie jeżeli wytrwale pielęgnujesz swój ogród. Sprawdź, jak stworzyć ogród zimowy.

Jak zacząć?

Jeżeli marzy Ci się ogród zimowy, to musisz pamiętać o tym, że jest to spore wyzwanie budowlane. Najpierw zastanów się nad tym, w jakim miejscu go wybudujesz. Najczęściej na oranżerię przerabiany jest taras – trzeba przyznać, że jest to najłatwiejsze rozwiązanie. Mowa oczywiście o istniejących już domach. W przypadku budowy nowego domu mamy o wiele większą dowolność. 

Przy wyznaczaniu miejsca na ogród zimowy najważniejsze jest to, abyśmy mieli z niego odpowiedni widok. Warto wziąć pod uwagę również usytuowanie względem stron świata. Jeżeli nie masz pewności w tej kwestii, dobrym pomysłem jest poradzenie się architekta. 

Wybierz fundamenty

Z racji, że ogród zimowy to konkretne przedsięwzięcie budowlane, będą potrzebne także fundamenty, które będą odpowiednio wytrzymałe. Nie można zapomnieć także o zabezpieczeniu przed wilgocią oraz ociepleniu.

Ogród zimowy można wznieść na zbrojonych ławach lub na stopach fundamentowych, które są wykonane w miejscu mocowania słupów przenoszących główne obciążenie. Co warto wiedzieć, fundamenty ogrodu zimowego nie mogą być połączone z fundamentami domu.

Konstrukcja ogrodu zimowego

Z czego powstaje ogród zimowy? Z przyciętych na wymiar profili. Szkielet wykonany z profili aluminiowych jest najlżejszym rozwiązaniem, które jednocześnie uchodzi za najtrwalsze i najbardziej odporne na niesprzyjające warunki. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest fakt, że takim profilom można nadać oczekiwany przez nas kolor oraz kształt. 

Wiele osób wybiera także profile z drewna, a to ze względu na ich właściwości termoizolacyjne. 

Co z dachem?

Jeżeli chodzi o dach, wiele osób marzy o tym, aby był on szklany. Jeżeli dokonujemy takiego wyboru, należy zadbać o to, aby materiał był bezpieczny oraz wybrać odpowiednie nachylenie dzięki któremu zbierana będzie większa ilość światła słonecznego, a śnieg nie będzie zalegał. 

Jeżeli natomiast chodzi o szyby, w ścianach oranżerii montuje się zespolone szyby termoizolacyjne. Niektórzy decydują się również na zamówienie szkła antywłamaniowego. Nie zapominajmy także o wentylacji – w ogrodzie zimowym najlepiej sprawdzi się klimatyzacja.

Zdj. główne: Belinda Fewings/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tworzenie przyjaznej przestrzeni dla owadów zapylających – odkryj tajemnice budowy hotelu dla dzikich pszczół
Tworzenie przyjaznej przestrzeni dla owadów zapylających – odkryj tajemnice budowy hotelu dla dzikich pszczół
Stworzenie przyjaznego środowiska dla owadów zapylających może okazać się ekscytującym projektem dla każdego miłośnika natury. Dowiedz się, jak zbudować hotel dla dzikich pszczół i odkryj sekrety poprawy bioróżnorodności w swoim ogrodzie.
Jak prawidłowo przycinać drzewa – poradnik dla amatorów ogrodnictwa
Jak prawidłowo przycinać drzewa – poradnik dla amatorów ogrodnictwa
Odkryj tajniki prawidłowego przycinania drzew i poznaj praktyczne porady ogrodników, które pomogą Ci utrzymać swoje drzewa w doskonałym stanie zdrowia i urody.
Jak wybrać idealne, nowoczesne drzwi wejściowe zgodne z stylem twojego domu?
Jak wybrać idealne, nowoczesne drzwi wejściowe zgodne z stylem twojego domu?
Odkryj uniwersalne porady, które pomogą Ci wybrać idealne drzwi do Twojego domu. Jak dopasować drzwi do stylu budynku i jakie są trendy w projektowaniu drzwi wejściowych? Przeczytaj i dowiedz się więcej.
Ostatnie wpisy