Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Garaż to bardzo ważne miejsce w każdym domu. Przede wszystkim służy ono do parkowania auta, które dzięki temu jest chronione przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi Jednak często jest on także przestrzenią roboczą dla majsterkowicza czy wnętrzem, w którym przechowuje się aktualnie niepotrzebne przedmioty domowe. Warto więc szczególnie dobrze zastanowić się nad tym, jak oświetlić garaż.
Ostatnio szczególnie popularne są lampy LED. Wszystko ze względu na ich wyjątkowo dużą trwałość, a także bardzo wysoką efektywność świetlną. Nie bez znaczenia jest też możliwość wyboru barwy światła czy obecność takich dodatkowych funkcji jak ściemniacz i czujnik ruchu. Trzeba również pamiętać, że takie produkty nie nagrzewają się. Gdy więc przypadkowo dotkniemy ich w trakcie pracy – nie będzie obaw o poparzenie się. W poniższym tekście przedstawiamy najważniejsze zasady dotyczące rozjaśniania omawianego pomieszczenia.
By dobrze wybrać potrzebne produkty musimy sobie odpowiedzieć na pytanie dotyczące tego, jakie zadanie spełnia wspominana przestrzeń.
Zacznijmy od tego, jakiego wyboru tu na pewno nie dokonywać. Jako, że wspominana przestrzeń to raczej przestrzeń robocza, wystrzegajmy się w niej światła ciepłego, czyli takiego o temperaturze barwowej na poziomie 2 500-3 500 Kelwinów. Dużo lepsze jako oświetlenie garażowe będzie światło neutralne (3 500-4 500 Kelwinów), które jest zbliżone do światła słońca. Nasze oko jest do niego bardzo przyzwyczajone, dzięki czemu nie męczy się przez wiele godzin kontaktu z nim. Z kolei światło mocno zimne może nas zbyt razić, wręcz oślepiać przy dłuższym kontakcie.
Musimy przyznać: nie jest to łatwa sprawa. Lampy sufitowe LED muszą mieć bowiem sporą moc i świecić równym, stabilnym światłem. Ciężko jest to osiągnąć w przypadku lamp na baterie. Najlepszym wyjściem będzie tu więc zainwestowanie w długi, kilkumetrowy przedłużacz, którym podciągniemy prąd z domu do wybranego miejsca. Środkiem pośrednim jest zainwestowanie w lampki solarne. Taki wybór jest jednak możliwy tylko wtedy, gdy w pomieszczeniu znajduje się dobrze doświetlone okno, przy którym możemy postawić nasz produkt oświetleniowy.
Pierwszy krok to oświetlenie podjazdu. Niektórzy decydują się w tym wypadku na słupki zewnętrzne montowane po bokach wjazdu. Będą one efektywne jednak tylko wtedy, gdy po bokach zjazdu będzie znajdowało się odpowiednio dużo wolnej przestrzeni, na której możemy umieścić te punkty świetlne. Bardziej uniwersalne są lampy najazdowe. Montuje się je bezpośrednio w ziemi, przez co niemal nie zajmują miejsca w przestrzeni. Dodatkowo ich wysokie klasy szczelności sprawiają, że możemy po nich swobodnie jeździć autem, a nawet długi deszcz nie zaszkodzi konstrukcji.
Kolejnym wyborem może być lampa nad elewację, a dokładniej nad garaż. Polecamy tu zwłaszcza oświetlenie z kamerą, które nagra całą sytuację dziejącą się przed wjazdem. Jest to szczególnie ważne pod kątem ochrony przed złodziejami. Gdy dojdzie do kradzieży będziemy posiadali nagranie ułatwiające zidentyfikowanie sprawców. Takie oświetlenie przed garażem może mieć też czujnik ruchu czy zmierzchu, o których zaletach nie trzeba nikogo przekonywać.