Polecamy
Ekologiczne nawierzchnie w ogrodzie
Ogród ekologiczny

Ekologiczne nawierzchnie w ogrodzie

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy dobry ogrodnik dba o jak największe poszanowanie dla ekosystemu w swoim ogrodzie. Z tego względu warto wypróbować nawierzchnie ekologiczne – a więc takie, które pozwalają glebie oddychać i żyć własnym życiem.

Wbrew pozorom, ekologiczne nawierzchnie wcale nie oznaczają nawierzchni z materiałów innych niż tworzywa sztuczne – mogą to być nawet panele PCV. Ich wyróżnikiem jest to, że nie ograniczają one powierzchni biologicznie czynnej, pozwalają na swobodne przepuszczanie wody i oddychanie gleby. Dzięki wykorzystaniu ekologicznych nawierzchni w ogrodzie, ingerencja ogrodnika w środowisko jest ograniczona do minimum – a na pewno ograniczone są jej szkodliwe skutki. Sprawdź, jakie nawierzchnie ekologiczne możesz zastosować w swoim ogrodzie!

Czym są ekologiczne nawierzchnie ogrodowe? 

Ekologiczne nawierzchnie to proekologiczny sposób na prowadzenie ogrodu. Głównym założeniem jest wykorzystanie wody deszczowej w taki sposób, by jak największe jej ilości zostały przepuszczone do gruntu, bez konieczności ich ponownego odprowadzania przy pomocy specjalnej infrastruktury. 

Na skutek zabudowywania coraz większych połaci zieleni, gleba traci naturalne umiejętności magazynowania wody – a gdy w glebie nie ma wystarczającej wilgoci, systemy korzeniowe nie mają z czego jej pobierać.

Powierzchnie, które nie przepuszczają wody, sprawiają, że zbiera się ona na powierzchni w kałuże, a następnie spływa do kanalizacji i rzek, powodując powodzie. W przydomowym ogródku może przejawiać się to poprzez suszę w jednym miejscu, a zbyt dużą wilgotność gleby w innym. Jak temu zapobiegać? Wprowadzając przepuszczalne nawierzchnie w swoje progi!

Drewno nie tylko w aranżacji wnętrz

Dobrze przepuszczać wodę będą drewniane wióry – w zależności od gatunku drewna, z którego pochodzą, mogą mieć również właściwości odstraszające szkodniki. Aby nie roznosić ich po całym ogrodzie, warto otoczyć je obrzeżami, wyznaczyć granice ścieżki, np. za pomocą drewnianych kołków. Jeśli nie podoba Ci się ten sposób poprawienia ogrodowego mikroklimatu, wykorzystaj drewniane plastry, które ułożysz w kształt ścieżki – wodę przepuszczać będą same kawałki drewna, a także gleba pomiędzy nimi. 

Industrialny ogród? – czyli beton!

W ogrodzie można wykorzystywać beton – jednak z umiarem! Betonowe płyty w zbyt dużych ilościach mogą powodować deficyty wody, jednak ażurowe płyty betonowe z wycięciami w kształcie kwadratów lub rombów, które wypełnisz żwirem, stanowią świetnie przepuszczalną powierzchnię. Jednak nie staraj się wysiewać w nich trawy – jej zbite kępy również stanowią skuteczną barierę pomiędzy glebą a deszczówką. Jeśli koniecznie chcesz zastosować płyty betonowe, pamiętaj o odstępie pomiędzy nimi – dzięki temu woda będzie mogła spokojnie wnikać w głąb gleby.

Najbardziej naturalnie? – zielona murawa! 

Oczywiście najbardziej naturalną nawierzchnią jest… trawa. Aby wytrzymała duże obciążenia (np. nacisk kół, a nie tylko bose stopy), można wysiewać ją na specjalne kratki z tworzywa sztucznego. Tak przygotowany trawnik nie tylko pięknie się prezentuje, ale także wpasowuje się w naturalny mikroklimat ogrodu. 

Zdjęcie główne: Kampus Production/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przydomowe przepompownie ścieków – skuteczne rozwiązanie dla Twojego domu
Przydomowe przepompownie ścieków – skuteczne rozwiązanie dla Twojego domu
Przydomowe przepompownie ścieków - komfort, ochrona środowiska i swoboda projektowania domu w jednym rozwiązaniu!
Sztuka Zen w Twoim ogrodzie: Tajniki tworzenia miejsca pełnego spokoju i harmonii
Sztuka Zen w Twoim ogrodzie: Tajniki tworzenia miejsca pełnego spokoju i harmonii
Zanurz się w świecie Zen i odkryj sekrety tworzenia oazy spokoju i harmonii w swoim ogrodzie. Zrozum, jak każdy element może przyczynić się do tworzenia unikalnej atmosfery.
Aranżacja Ogrodów Japońskich: Jak stworzyć piękny ogród w stylu japońskim
Aranżacja Ogrodów Japońskich: Jak stworzyć piękny ogród w stylu japońskim
Ogród japoński to wyjątkowe miejsce, gdzie harmonia natury i ludzkiej pracy tworzą piękno i spokój. To miejsce, które składa się z precyzyjnie zaplanowanych elementów, które razem tworzą spójną całość
Ostatnie wpisy