Rośliny potrzebują odpowiednich warunków uprawy i niezbędnych składników pokarmowych, aby prawidłowo wzrastać, kwitnąć i plonować. Obecnie coraz częściej rezygnuje się ze sztucznych nawozów na rzecz tych naturalnych. Jak wygląda ekologiczne nawożenie? Sprawdź w naszym krótkim poradniku!
Ekologiczne preparaty do nawożenia nie zawierają w składzie szkodliwej chemii, są więc bezpieczne dla roślin i środowiska, a przy tym wykazują wysoką skuteczność. Warto też podkreślić, że składniki nawozów ekologicznych mogą wpływać na poprawę struktury gleby, ponieważ ją użyźniają, dzięki czemu zwiększają się jej możliwości wchłaniania i zatrzymywania wody. Ekologiczne nawozy tworzy się na bazie materii organicznej, która może być pochodną zwierzęcych odchodów (oborniki) bądź roślinnych resztek (kompost, torf, humus).
Nawozy naturalne szczególnie warto stosować w uprawach amatorskich, na przykład w przydomowych ogródkach, uprawach doniczkowych czy na działkach. Ekologiczne nawożenie nie tylko ogranicza oddziaływanie chemicznych środków na środowisko, lecz także pozwala zaoszczędzić pieniądze. Jakie możemy wyróżnić najpopularniejsze nawozy naturalne?
To nawóz organiczny pochodzenia zwierzęcego. Jego jakość i właściwości zależą od tego, od jakich zwierząt pochodzi. Najczęściej wykorzystuje się oborniki pochodzące od bydła, kur i koni. Dzięki dużej ilość substancji organicznych oborniki użyźniają glebę i poprawiają jej właściwości fizyczne.
To jedna z najzdrowszych i najbezpieczniejszy form nawożenia ekologicznego, ponieważ nie powoduje ryzyka przenawożenia gleby. Kompost możemy pozyskiwać we własnym zakresie, w domowych warunkach. Jeśli mamy ogródek, to dobrym pomysłem będzie postawienia w nim kompostownika. Alternatywą dla świeżego kompostu jest dostępny w sklepach kompost granulowany.
Powstaje w wyniku przerobienia przez dżdżownice kompostu, obornika lub odpadów biologicznych z naszego domu. Jest sprzedawany w formie płynnej, preparat należy rozcieńczyć z wodą. Biohumus zawiera wiele mikroelementów i składników pokarmowych, dzięki którym poprawia strukturę gleby i zwiększa jej chłonność wodną.
Gnojówki są bogate w łatwo rozpuszczalne i przyswajalne składniki odżywcze, takie jak azot i potas. Przed użyciem powinny trochę odstać i zostać rozcieńczone z wodą. Lepiej nawozić nimi rośliny regularnie, ale w niewielkich dawkach. Gnojówki możemy wykonać też sami, na przykład z pokrzywy lub czosnku.
Do ekologicznego nawożenia możemy wykorzystywać również odpady bio z kuchni. Rośliny uwielbiają:
Zdjęcie główne: WhisperingJane_ASMR/pexels.com