Polecamy
Ekologiczne i naturalne sposoby nawożenia roślin
Ekologiczne rozwiązaniaOgród ekologiczny

Ekologiczne i naturalne sposoby nawożenia roślin

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rośliny potrzebują odpowiednich warunków uprawy i niezbędnych składników pokarmowych, aby prawidłowo wzrastać, kwitnąć i plonować. Obecnie coraz częściej rezygnuje się ze sztucznych nawozów na rzecz tych naturalnych. Jak wygląda ekologiczne nawożenie? Sprawdź w naszym krótkim poradniku!

Ekologiczne preparaty do nawożenia nie zawierają w składzie szkodliwej chemii, są więc bezpieczne dla roślin i środowiska, a przy tym wykazują wysoką skuteczność. Warto też podkreślić, że składniki nawozów ekologicznych mogą wpływać na poprawę struktury gleby, ponieważ ją użyźniają, dzięki czemu zwiększają się jej możliwości wchłaniania i zatrzymywania wody. Ekologiczne nawozy tworzy się na bazie materii organicznej, która może być pochodną zwierzęcych odchodów (oborniki) bądź roślinnych resztek (kompost, torf, humus).

Najpopularniejsze sposoby ekologicznego nawożenia

Nawozy naturalne szczególnie warto stosować w uprawach amatorskich, na przykład w przydomowych ogródkach, uprawach doniczkowych czy na działkach. Ekologiczne nawożenie nie tylko ogranicza oddziaływanie chemicznych środków na środowisko, lecz także pozwala zaoszczędzić pieniądze. Jakie możemy wyróżnić najpopularniejsze nawozy naturalne?

Obornik

To nawóz organiczny pochodzenia zwierzęcego. Jego jakość i właściwości zależą od tego, od jakich zwierząt pochodzi. Najczęściej wykorzystuje się oborniki pochodzące od bydła, kur i koni. Dzięki dużej ilość substancji organicznych oborniki użyźniają glebę i poprawiają jej właściwości fizyczne.

Autor: kaboompics/pixabay.com

Kompost

To jedna z najzdrowszych i najbezpieczniejszy form nawożenia ekologicznego, ponieważ nie powoduje ryzyka przenawożenia gleby. Kompost możemy pozyskiwać we własnym zakresie, w domowych warunkach. Jeśli mamy ogródek, to dobrym pomysłem będzie postawienia w nim kompostownika. Alternatywą dla świeżego kompostu jest dostępny w sklepach kompost granulowany.

Biohumus

Powstaje w wyniku przerobienia przez dżdżownice kompostu, obornika lub odpadów biologicznych z naszego domu. Jest sprzedawany w formie płynnej, preparat należy rozcieńczyć z wodą. Biohumus zawiera wiele mikroelementów i składników pokarmowych, dzięki którym poprawia strukturę gleby i zwiększa jej chłonność wodną.

Gnojówki

Gnojówki są bogate w łatwo rozpuszczalne i przyswajalne składniki odżywcze, takie jak azot i potas. Przed użyciem powinny trochę odstać i zostać rozcieńczone z wodą. Lepiej nawozić nimi rośliny regularnie, ale w niewielkich dawkach. Gnojówki możemy wykonać też sami, na przykład z pokrzywy lub czosnku.

Domowe nawozy ekologiczne

Do ekologicznego nawożenia możemy wykorzystywać również odpady bio z kuchni. Rośliny uwielbiają:

  • fusy z kawy i herbaty – nawóz z fusów musimy najpierw podsuszyć, a następnie wymieszać z podłożem w stosunku 1:3 (fusy do gleby). Raz w miesiącu przekopujemy glebę i podsypujemy rośliny mieszanką,
  • skorupki jajek – zawierają dużo wapnia, które wpływa na rozwój i wzrost korzeni. Pokruszone skorupki mieszamy z ziemią wokół roślin lub moczymy w wodzie przez dwa tygodnie i podlewamy rośliny gotowym nawozem,
  • skórka z banana – skórki bananów zawierają potas, który pomaga w bujnym kwitnieniu. Świeżą skórkę możemy zakopać w glebie albo najpierw ją ususzyć, skruszyć i obsypać nią roślinę. Dobrym pomysłem będzie również rozpuszczenie takiego proszku w wodzie, którą podlewa się rośliny.

Zdjęcie główne: WhisperingJane_ASMR/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać obrus do dekoracji stołu na święta?
Jak wybrać obrus do dekoracji stołu na święta?
Wybór idealnego obrusa na święta to sztuka! Dowiedz się, które wzory i materiały dobrze zastosować, aby Twój stół świąteczny robił wrażenie.
Uchwyty do mebli – dlaczego warto wybrac je osobno?
Uchwyty do mebli – dlaczego warto wybrac je osobno?
Rozważasz wybór idealnych uchwytów do mebli, ale nie wiesz, od czego zacząć? Nasz poradnik dla początkujących pomoże Ci zrozumieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze.
Jak efektywne maty termoizolacyjne przyczyniają się do oszczędności energii w domu?
Jak efektywne maty termoizolacyjne przyczyniają się do oszczędności energii w domu?
Poznaj, w jaki sposób maty termoizolacyjne mogą przyczynić się do znacznych oszczędności energii w twoim domu, jednocześnie promując zrównoważone i eco-friendly rozwiązania.
Ostatnie wpisy